Fabryka ceramiki i porcelany

Bolesławiec słynie z wielu zakładów produkcyjnych. Wszystkie z nich funkcjonują i dają zatrudnienie sporej ilości mieszkańców. Bolesławieckie oferty pracy to potwierdzają. Dodatkowo teren miasta od 2007 roku objęty jest specjalistyczną strefą ekonomiczną o nazwie Invest- Park. Jest to duży obszar w całości niezabudowany. W strefie tej prowadzi działalność kilkuset inwestorów między innymi takich jak: Toyota, Electrolux, IBM. Jednak tym, co szczególnie wyróżnia Bolesławiec pod względem rozwoju przemysłu produkcyjnego są Zakłady ceramiczne „Bolesławiec”.

Firma zajmuje się produkcją ceramiki stołowej formowanej ręcznie i ręcznie zdobionej. Dekoracje naczyń wykonuje się unikalną w całej Europie techniką stempelkową. Zakład ma swoje loga, jakimi oznacza własny asortyment. Stanowią one o ręcznym wykonaniu oferowanych produktów. Fabryka ceramiki z Bolesławca cieszy się dużym uznaniem, toteż prowadzi współpracę również zagranicznymi odbiorcami. Ponadto tradycja firmy opiera się częściowo na dorobku działającej w XIX wieku fabryki o nazwie Reinhold & Co. Co znajduje się wśród propozycji zakładów ceramicznych? Przede wszystkim są to naczynia, różnego przeznaczenia.

Dziełem pracy rąk osób zatrudnionych w zakładach bolesławieckich są filiżanki, kubki, czajniki i imbryczki, dzbanki duże i małe na mleko i śmietankę do kawy, cukiernice, talerze, półmiski, miski, salaterki i czarki, wazy, bulionówki, naczynia do zapiekania i podgrzewacze. A to jeszcze nie cały asortyment. Dodatkowo miłośnicy wyrobów ceramicznych mogą przyjrzeć się wyrobom dekoracyjnym takim jak wazony, doniczki, świeczniki a nawet bombki, zdobne jajka wielkanocne i biżuteria wśród nich. Motywy pojawiające się na produktach fajansowych, ceramicznych i porcelanowych są różnorodne. Zdobi się je barwnymi dużymi kwiatami, oczkami pawimi, kropkami i kreskami a szczególnym znakiem rozpoznawczym są dodatki w kolorach niebieskim i granatowym.

Ceramika artystyczna z Bolesławca to doskonały pomysł na prezent. Gustowna i odpowiednia na wiele okazji. Osobom zainteresowanym tradycją wyrobów ceramicznych, sposób ich wykonywania i wzornictwo przybliży Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Warto też skorzystać z zaproszenia na dni ceramiki odbywające się zwykle w sierpniu.